Кульшовий суглоб, або як його ще називають – тазостегновий, це другий за величиною суглоб у людини, що утворюється голівкою стегнової кістки та півмісяцевою поверхнею вертлюгової западини тазової кістки. І саме за допомогою УЗД і визначається його розвиток.

За статистикою, основним типом вроджених аномалій кістково-м’язової системи у немовлят стають порушення формування кульшових суглобів, і таке дослідження стає єдиним способом визначити наявність проблеми та приступити до ефективної терапії.

УЗД кульшових суглобів – обстеження, на якому фахівець може визначити дисплазію, передвивих або вивих стегна. Ці патології дуже важливо виявити до року, оскільки, якщо цього не зробити на ранніх етапах, дитина не зможе ходити або може стати інвалідом. При ранньому діагностуванні патологій тазостегнових суглобів дітям до року можна уникнути хірургічного втручання в майбутньому.

Показання до проходження УЗД кульшових суглобів

Відразу після народження дитини її оглядає лікар-неонатолог, а потім у 1, 3, 6 і 12 місяців лікар-ортопед. При виникненні підозри на дисплазію або вивих буде призначено проведення УЗД.

Воно показане дітям, у яких є такі симптоми:

  • різна довжина ніг;
  • асиметричні сідничні складки;
  • стегна відводяться з утрудненням або навпаки – занадто різко;
  • наявність клацань в тазостегнових суглобах;
  • гіпертонус або слабкість м’язів нижніх кінцівок.

Також обстеження кульшових суглобів у дітей до року рекомендують пройти недоношеним дітям, при багатоплідній вагітності, а також тим, у кого є спадковий чинник.

Дітям після 12 місяців показаннями до УЗД є травми, набряки, червоність і біль у ногах. Чекати, що захворювання пройде саме, не треба. Необхідно якнайскоріше звернутися на консультацію до ортопеда медичного центру Medicover та зробити ультразвукове дослідження.

Підготовка до процедури

За 40 – 60 хвилин до початку обстеження ультразвуком дитину треба нагодувати, щоб уникнути відрижки. Малюка не повинно нічого турбувати: зуби, коліки в животі, температура й так далі.

Бажано продумати одяг так, щоб легко знімалася нижня частина, і ви швидко змогли оголити область стегон. Особливо це стосується зимового періоду.

Як проходить УЗД тазостегнових суглобів у дітей до року

Дитині оголяють нижні кінцівки й область стегон, кладуть на кушетку на один бік. Потім лікар наносить спеціальний гіпоалергенний гель і датчиком досліджує сухожилля, зв’язки, хрящову і м’язову тканину. Така ж процедура виконується й на іншому боці.

Проводить УЗД тазостегнових суглобів лікар, який зможе побачити та проаналізувати відхилення від норм. Ультразвукове діагностування також дає можливість простежити динаміку змін.

Якщо у дитини виявиться дисплазія, то лікування призначається ортопедом. Кульшові суглоби у немовлят до 6 місяців піддаються лікуванню за допомогою масажів, м’яких розпірок або носінням у слінгу з розлученими стегнами. Після півроку вже використовуються жорсткі розпірки, які обмежують малюка в рухах. Тому чим раніше ви дізнаєтеся діагноз, тим швидше і м’якше пройде процедура усунення патології.

Що дає ультразвукове обстеження кульшових суглобів

УЗД кульшових суглобів у немовлят має багато плюсів:

  • нешкідлива процедура;
  • може застосовуватися необхідну кількість разів для контролю лікувальної терапії;
  • немає обмежень в русі;
  • виявляються ті патології, які не видно на рентгені;
  • можливість швидко визначити патологію та почати лікування.

Дисплазія у дітей зустрічається дуже часто, тому не ігноруйте огляди лікаря-ортопеда, а також проходження ультразвукового обстеження. Зробити її можна у медичному центрі Medicover у Львові. Процедура не заподіює ніяких больових відчуттів та вкрай ефективна.